Kto powiedział, że nietypowe formy zwiedzania są zarezerwowane tylko dla turystów? To przecież także świetna zabawa dla tubylców.

Nietypowe formy zwiedzania miasta takie jak gry miejskie, fabularyzowane wycieczki itp. organizuje się przede wszystkim z myślą o turystach, ale jak pokazują statystyki, chętnie korzystają z nich także sami mieszkańcy. Tak to już jest, że często najsłabiej znamy zabytki i atrakcje turystyczne w swoim własnym mieście. Niby wiemy, co gdzie się znajduje, ale sami jakoś nie staramy się ich poznać, odkładając to na później i uważając, że przecież zamek czy muzeum nam nie uciekną.

Impulsem do zwiedzania własnego miasta często staje się jakaś dodatkowa atrakcja, np. gra miejska, pikniki historyczne i inne nietypowe formy. Dla wielu mieszkańców to ciekawy sposób na spędzenie dnia, a przy okazji bliższe poznanie zabytków własnego miasta i związanych z nim ciekawostek. Często takie nietypowe zwiedzanie sprawia też, że część osób zaczyna bardziej się interesować historią i atrakcjami własnego miasta.