Chcesz pozwiedzać miasto z przewodnikiem, ale Cię na niego nie stać? W wielu miastach oprowadzaniem turystów zajmują się przewodnicy – pasjonaci.

Zwiedzanie z przewodnikiem to chyba najpopularniejsza forma zwiedzania miasta dla osób, którym szczególnie zależy na tym, aby dogłębnie poznać zabytki i historię miasta. Przewodnicy są jednak dość drodzy – ich wynajęcie opłaca się tylko przy większej grupie osób, na dodatek na ogół pokazują najbardziej „oklepane” zabytki. Alternatywą są przewodnicy – amatorzy, to pasjonaci, dla których oprowadzanie turystów to przede wszystkim pasja, a nie praca, dzięki której się utrzymują.

Duża zaletą takich przewodników jest to, że oferują nietypowe klucze do zwiedzania miasta, pokazują je od innej, często zupełnie nieznanej strony. Działająca w stolicy Wielkopolski grupa PoPoznaniu.pl oferuje turystom zwiedzanie miasta pod tak nietypowymi kątami jak np. Poznań szlakiem bohaterów „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz albo Poznań śladami Powstania Wielkopolskiego.

Skorzystanie z usług takich przewodników najczęściej jest bezpłatne, ale w dobrym tonie jest nagrodzenie ich pracy stosownym napiwkiem.