Jeżeli już podjęliśmy decyzję o tym, aby zatrudnić firmę sprzątającą, czy to do domu czy do firmy, to powinniśmy się dokładnie zastanowić, na czym ma polegać to sprzątanie, co ma wchodzić w jego zakres i w jaki sposób ma się ono odbywać. Warto tego typu kwestie uzgadniać od razu, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko będzie przebiegało sprawnie i nie będziemy musieli się niczym martwić. Możliwości jest tutaj sporo, a to oznacza, że warto wszystko dokładnie przemyśleć, chociaż w razie czego, zawsze możemy próbować renegocjować te zasady, jeśli okaże się, że jednak coś nie działa tak jak myśleliśmy, że będzie działać.

O czym musimy pamiętać?

Oczywiście inaczej będzie wyglądało sprzątanie na terenie firmy, a inaczej w domu, jednak za każdy razem już od samego początku powinniśmy ustalić, jak to wszystko powinno się odbywać, czego oczekujemy od takiej firmy sprzątającej i jednocześnie też, dowiedzieć się, czego ona oczekuje od nas.

Dlatego warto ustalić jak często ma się odbywać takie sprzątanie, czy będziemy płacić równą kwotę za jeden dzień sprzątania, czy może wolelibyśmy płacić za faktycznie przepracowany czas, a więc interesują nas tak naprawdę stawki godzinowe? Dodatkowo ważne jest również to, abyśmy już na samym początku ustalili czy to my organizujemy różnego rodzaju środki czyszczące, czy może zajmie się tym firma sprzątająca, z racji tego, że ona najlepiej wie, które środki się sprawdzą, w które warto inwestować, a na które nawet nie warto patrzeć. Warto także uzgodnić, czy cała przestrzeń ma być sprzątana ręcznie, czy może w niektórych miejscach można korzystać ze specjalnych urządzeń, które to sprzątanie mają przyspieszyć i sprawić, że będzie ono znacznie łatwiejsze?

Co dokładnie trzeba robić?

Warto również już na początku uzgodnić, co konkretnie będzie wchodziło w zakres prac takiej firmy sprzątającej. Czy chodzi tylko o ścieranie kurzy, odkurzanie i mycie podłóg? A może trzeba będzie także myć okna i dbać o czystość łazienki? Jeśli szukamy firmy sprzątającej do firmy, to powinniśmy się również zastanowić, czy jej pracownik ma być na terenie naszego zakładu przez cały czas, czy może ma przychodzić tylko wieczorem, albo wcześnie rano, żeby posprzątać jak firma będzie zamknięta? Warto się także zastanowić czy chcemy, żeby zawsze przychodziła do nas ta sama osoba, czy może za każdym razem przyjść ktoś inny, w zależności od grafiku jaki będzie obowiązywał w danej firmie? Powinniśmy także sprawdzić, co takie firmy nam po prostu oferują, bo wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, z czego chcemy skorzystać, a z czego nie. Zwłaszcza jeśli to takie pierwsze zlecenie, to może nam być trudno podjąć odpowiednią decyzję.

Warto zobaczyć jaką ofertę mają firmy sprzątające, zastanowić się, jakby to miało wyglądać u nas i dopiero wówczas zatrudnić taką firmę sprzątającą i uzgodnić wszystkie szczegóły współpracy.