Ustalenie zasad jest niezwykle ważne, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że taka współpraca będzie przebiegała w odpowiedni sposób, że obydwie strony będą wiedziały czego mają się spodziewać, co należy do ich obowiązków i do czego mają prawo. Dlatego nie powinno nas dziwić to, że takie zasady powinny być ustalone już na samym początku, tak aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i wzajemnych pretensji.

Jeśli jest to nasza pierwsza firma sprzątająca, ale nasi znajomi już korzystali z takich usług, to zawsze ich możemy się zapytać, co powinno się znaleźć w takich ustaleniach i jak to wygląda u nich, tak abyśmy mieli na czym się wzorować.

Różne możliwości

Przede wszystkim ustalmy, jak często ma się u nas pojawiać pracownik firmy sprzątającej.

Czy będziemy mu płacić odgórnie ustaloną kwotę, bez względu na to, ile czasu będzie sprzątał, czy może umawiamy się, że będzie miał zapłacone za każdą godzinę, którą spędzi u nas na sprzątaniu? Czy podczas sprzątania w domu w grę wchodzą tylko takie podstawowe czynności, jak ścieranie kurzy, odkurzanie i mycie podłóg, czy może interesuje nas mycie okien, sprzątanie w kuchni, albo i prasowanie? Zatrudniając firmę sprzątającą do domu, wiadomo, że jej pracownik będzie u nas przebywał tylko w tym czasie, w którym będzie sprzątał. Jednak jeśli zatrudniamy firmę sprzątającą, aby dbała o porządek na terenie naszej firmy, to musimy się zastanowić, czy jej pracownik ma być tam cały czas, tak aby mógł posprzątać zawsze, gdy będzie to konieczne, czy może ma przychodzić tylko w określonych godzinach, kiedy to firma jest zamknięta i ma ściśle ustalony czas, w którym musi się ze wszystkim zmieścić? Jeśli mamy firmę i ta przestrzeń do sprzątania jest całkiem spora, to warto się zastanowić czy ma przychodzić tylko jedna osoba, czy może mają być dwie osoby, tak aby to sprzątanie zabierało możliwie jak najmniej czasu.

O tym też pomyślmy

Oczywiście musimy się zastanowić, czy to my chcemy dostarczać produkty, które będą używane podczas sprzątania, czy może ma to leżeć po stronie firmy sprzątającej. W końcu to oni mają w tym wszystkim najwięcej doświadczenia, wiedzą jakie środki najlepiej działają, czym perfekcyjnie można usunąć poszczególne plamy, a to oznacza, że to właśnie oni mogą znacznie lepiej dopasować środki czyszczące do potrzeb danego miejsca.

Dodatkowo jeśli tylko im pozwolimy, to mogą korzystać z różnych maszyn, które to sprzątanie będą ułatwiały i przyspieszały, dlatego warto się zastanowić, czy damy na to pozwolenie czy nie. W małej przestrzeni może się okazać, że te maszyny nie będą jeszcze tak potrzebne, ale w przypadku większej powierzchni mogą mieć ogromne znaczenie dla szybkości wykonywanej pracy, dlatego warto na poważnie rozważyć udzielenie takiego pozwolenia.

Wbrew pozorom jest wiele spraw, które powinniśmy omówić, zanim pozwolimy, aby firma sprzątająca zaczęła u nas działać.