Jakiś czas temu pojawiła się tendencja do spychania ludzi starszych ze wspólnej strefy, do ich ignorowania. Dawniej byli uważani za ludzi mądrych, którzy wiele mogą wnieść do społeczeństwa, ponieważ już wiele przeszli i mają zupełnie inne spojrzenie na świat niż ludzie młodzi. Teraz często uważa się ich za niepotrzebnych, zawadzających, nie znających się na życiu i nie rozumiejących go. To nie jest dobre podejście, bo jeśli społeczeństwo ma dobrze działać, jeśli ma być silne i ma się ustrzec przed różnymi błędami, to nie można z niego wykluczać osób starszych. Wręcz przeciwnie, powinno się o nich dbać i nie wolno ich zostawiać samym sobie. Jak to można zrobić, aby mieć pewność, że wszystko będzie tutaj działało tak jak powinno?

Różne możliwości

Przede wszystkim warto pomyśleć o formie pomocy dla ludzi starszych. Jako społeczeństwo możemy się zaangażować w stworzenie wolontariatu, w którym utworzymy odpowiednie dyżury, tak aby rozdzielić między siebie opiekę nad starszymi osobami, które tego potrzebują. To nie musi być nic wielkiego. Starczy, że poświęcimy im w miesiącu kilka godzin. Na pomoc w zakupach, na pomoc w sprzątaniu czy poświęcenie czasu podczas zwykłej rozmowy.

To niby nie wiele, my tego poświęconego czasu aż tak bardzo nie odczujemy, bo będzie to tylko kilka godzin w miesiącu, ale dla ludzi starszych, którzy niejednokrotnie są skazani tylko sami na siebie i pozostawieni sani sobie ze swoimi problemami, będzie to ogromna pomoc. A jeśli posłuchamy tego, co oni mają nam do powiedzenia, jeśli będziemy otwarci na czerpanie z ich mądrości, to możemy być pewni, że wyniesiemy z tych spotkań wiele dla społeczeństwa, będziemy w stanie zrobić naprawdę dużo dobrego. Wystarczy tylko chcieć. Zwłaszcza, że poza takimi osobistymi spotkaniami, możemy zadbać również o to, aby w naszym społeczeństwie pojawiły się kluby dla seniorów, organizowane były dla nich różnego rodzaju wyjścia czy ćwiczenia z profesjonalistami. Możliwości jest naprawdę sporo, wystarczy tylko, że się nad nimi zastanowimy i pomyślimy, co jako społeczeństwo możemy zrobić dla naszych seniorów.

Pozwólmy im się zaangażować

Ważne jest to, aby pozwolić seniorom się zaangażować, aby posłuchać co mówią, zwłaszcza jeśli chodzi o różne inicjatywy, które mają być skierowane dla nich. To oznacza, że możemy zorganizować radę seniorów, która będzie działała w naszym społeczeństwie, która będzie pomagała nim kierować, i która będzie pokazywała czy dane inicjatywy, zwłaszcza te skierowane do starszych faktycznie mogą się sprawdzić czy to będzie daremny trud, bo nikt się tym nie zainteresuje. Zobaczmy jakie mamy możliwości. W jaki sposób my możemy pomóc seniorom, ale również w jaki sposób oni mogą pomóc też nam. Możliwości jest sporo, wystarczy, że będziemy na nich otwarci i pozwolimy im działać w społeczeństwie, tak jak powinni.