Nie każde miasto ma sławne zabytki, ale turystów przyciągają też pamiątki po słynnych osobistościach.

Jedyne w swoim rodzaju atrakcje turystyczne albo zabytki mające czasem i kilkaset lat to dla każdego miasta wielkie atuty przyciągające rzesze turystów. Nawet jednak miasta bez zamków, ciekawych muzeów czy innych zabytków nie stoją na straconej pozycji w walce o turystę. Do miasta mogą też przyciągać miejsca związane z jego słynnymi mieszkańcami – nie są to często typowe atrakcje, ale dla wielu osób liczy się każde miejsce związane np. z ich ulubionym pisarzem, muzykiem czy naukowcem. Klasycznym miastem przyciągającym turystów swoim wybitnym mieszkańcem jest Toruń, którego nie da się zwiedzić, nie natrafiając na każdym kroku na ślady obecności Mikołaja Kopernika.

Miasta promujące się swoim wybitnym mieszkańcem najczęściej zachęcają do odwiedzenia domu, w którym mieszkał, miejsc, w których tworzył, wypoczywał, wreszcie miejsca na cmentarzu, gdzie spoczął.

Zwiedzanie miasta śladami wybitnej postaci historycznej jest dość nietypowe, ale pozwala postać miasto z innej perspektywy, zobaczyć miasto oczami wielkiego przodka, a także lepiej zrozumieć jego twórczość czy inne dokonania.