Każde miasto szuka nietypowego klucza zwiedzania, aby przyciągnąć do siebie jak najwięcej turystów.

Poznań nie jest miastem, który kojarzyłby się powszechnie z ciekawymi zabytkami historycznymi, ale władze stolicy Wielkopolski starają się to zmienić, od lat promując Trakt Królewsko-Cesarski. Ta trochę nietypowa perspektywa ma swoje uzasadnienie – to właśnie w poznańskiej Katedrze spoczywają pierwsi władcy Polski – Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, a także Przemysł I i Przemysł II. Ten drugi zbudował w Poznaniu również Zamek Królewski, który niedawno odbudowano.

Prawdziwą dumą Poznania jest jednak jego cesarskość. Chodzi nie tylko o to, że miasto w 1000 r. odwiedził Otton III, ale także o fakt, że w Poznaniu bywał Napoleon Bonaparte. Miłośników historii zaciekawi też na pewno informacja, że to właśnie w Poznaniu na początku XX wieku zbudowano ostatni w Europie Zamek Cesarski, który wzniesiono dla Wilhelma II – ostatniego cesarza Prus.

Perspektywa królewsko-cesarska zwiedzania Poznania wydaje się na razie mniej popularna i nieco nietypowa, ale na pewno bardzo ciekawa zwłaszcza dla miłośników ciekawostek historycznych.