Każde miasto stara się pokazać turystom przede wszystkim swoje centrum i zabytki. Warto jednak zajrzeć w miejsca mniej typowe.

Turyści zwiedzający dane miasto przeważnie zawsze odwiedzają te same miejsca – centrum, rynek, reprezentacyjny deptak i oczywiście zabytki. Nic zatem dziwnego, że władze wszystkich miast przede wszystkim troszczą się o porządek i estetyczny wygląd właśnie tych miejsc. Jaki jest prawdziwy charakter danego miasta i jego mieszkańców, dowiemy się, zbaczając z turystycznych szlaków i zaglądając w miejsca bardziej nietypowe. Czasem wystarczy tylko skręcić z głównego deptaku w jakąś boczną uliczkę, aby przekonać się, czy w tym mieście dba się o porządek, czy mieszkańcy troszczą się o estetyczny wygląd swoich domów, ulic, chodników, podwórek, czy może wręcz przeciwnie.

Warto też odwiedzić nawet jakieś zupełnie inne dzielnice nieuwzględniane w przewodnikach turystycznych. To szansa na zapoznanie się w miejscowymi trendami w architekturze, a nierzadko także możliwość natrafienia na jakąś nietypową atrakcję turystyczną.