Niejednokrotnie ludzie podchodzą do wsi z dystansem, trochę prześmiewczo, a rolnicy traktowani są jako zło konieczne, bo przecież pracując na polu kurzą, wyrzucając obornik sprawiają, że śmierdzi, a do tego narzekają raz, że jest za dużo słońca, innym razem, że za dużo deszczu. Prawda jednak jest taka, że rolnictwo ma nam wiele do zaproponowania i gdyby nie ono, to musielibyśmy się zmagać z wieloma różnymi problemami, zwłaszcza tymi, które odnoszą się do wyżywienia. Dlatego też, warto się dokładniej przyjrzeć, jak to wszystko wygląda w rolnictwie, tak abyśmy potrafili docenić, jak wiele mu zawdzięczamy i żebyśmy bardziej życzliwie podchodzili do ludzi, którzy zajmują się właśnie tą dziedziną życia.

Skąd mamy jedzenie?

Jeśli zapytamy małe dzieci skąd jest mleko, chleb, mąka czy ser, to bardzo często usłyszymy odpowiedź, że ze sklepu. Ona oczywiście jest śmieszna, jednak musimy sobie zdawać sprawę z tego, że zanim te produkty trafiły do sklepu, musiały zostać wyprodukowane, a zanim do tego doszło, trzeba było na to dostarczyć niezbędnych produktów.

Żeby była mąka, ktoś najpierw musiał zasiać zboże, później je zebrać, a następnie zmielić. To oznacza, że to właśnie rolnicy zadbali o to, żeby to zboże mogło rosnąć, żeby miało do tego odpowiednie warunki i żeby nie zostało zniszczone przez szkodniki. Żeby było mleko, z którego został wytworzony ser, rolnik musiał zajmować się krowami, dbać o ich zdrowie, doić je i to mleko dostarczyć. Jeśli sobie to wszystko uświadomimy, jeśli pozwolimy, aby dotarło do nas, co znajduje się na samym początku powstawania tych produktów, to zaczniemy doceniać, jak wiele zawdzięczamy rolnictwu i jak ważne jest ono w naszym życiu. Gdyby nie rolnicy i ich praca, to mogłoby się okazać, że nie mielibyśmy co jeść.

Potrzebne jest wsparcie

Nawet jeśli nie do końca sobie to uświadamiamy, to tak naprawdę wszyscy korzystamy z tego, co oferuje nam rolnictwo. Dlatego też, powinniśmy zadbać o to, aby rolnicy mogli liczyć na pomoc państwa. I to nie tylko wówczas, gdy coś się dzieje, gdy klęska żywiołowa niszczy ich pracę, przez co są w stanie mniej zarobić i mniej dostarczyć produktów, ale i na co dzień. Dlatego też, tak ważne są te wszystkie dotacje, które sprawiają, że rolnicy mogą rozwijać swoje gospodarstwa, mogą je unowocześniać, sprawiając że nie tylko praca na nich jest lżejsza i przyjemniejsza, ale również łatwiej jest się przygotować na różne sytuacje, które mogłyby zniszczyć ich pracę. Bardzo ważne jest to, abyśmy doceniali rolników i ich pracę.

Abyśmy sobie uświadamiali, jak wiele zawdzięczamy rolnictwu i że gdyby nie ich praca, to sami nie mielibyśmy co jeść. Dlatego też, tak ważne jest to, aby na różne sposoby wspierać rolników i modernizację ich gospodarstw rolnych.