Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do urządzeń, z których korzystamy na co dzień w swoim domu, że nawet nie zastanawiamy się nad tym, co zyskaliśmy dzięki temu, że technika się rozwija i oferuje nam co chwilę nowe możliwości. A przecież prawda jest taka, że ona nie tylko ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, ale także pozwala na ratowanie ludzkiego życia i zdrowia w taki sposób, o jakim jeszcze całkiem niedawno w ogóle nie można było pomarzyć. Niejednokrotnie to, co teraz jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki rozwojowi techniki, w dawnych czasach było uważane za nierealne i zostawało praktycznie w sferze fantazji. Obecnie w niektórych przypadkach uważa się, że są to rutynowe i całkiem bezpieczne zabiegi, a więc praktycznie nie ma się czym przejmować.

Już w brzuchu mamy

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, lekarze i świeżo upieczone mamy, dopiero przy porodzie dowiadywali się, jaka jest płeć dziecka, czy ma ono prawidłowo wykształcone wszystkie narządy i czy czasami nie jest chore. Obecnie technika sprawia, że możemy podejrzeć dziecko w brzuchu mamy. Już w okresie prenatalnym możemy sprawdzić czy wszystkie jego kończyny rozwijają się w odpowiedni sposób, czy wszystkie narządy wewnętrzne są tam gdzie powinny, czy podjęły pracę tak jak należy na danym etapie. Jeśli dziecko chce współpracować podczas badań, to lekarz jest w stanie dość wcześnie określić jego płeć, co sprawia, że przyszli rodzice mogą się odpowiednio przygotować, poprzez właściwe urządzenie pokoju czy kupienie ubranek w odpowiednim kolorze.

Chociaż możliwość obserwowania rozwoju dziecka przez całą ciążę i szansa posłuchania jak bije jego serce, z pewnością jest ważna i niesamowita, to jednak pamiętajmy, że rozwój technologii pozwala nam na o wiele więcej. Niejednokrotnie pozwala ratować życie tych dzieci, a nawet zmniejszać ich niepełnosprawność.

Zabiegi w brzuchu mamy

Możliwość wykonywania odpowiednich badań podczas ciąży sprawia, że lekarze są w stanie wykryć wady w rozwoju dziecka i jeśli jest taka potrzeba, już na etapie porodu przygotowują się, aby przejąć dziecko i od razu je zoperować. Ale są takie schorzenia, które dzięki świetnie rozwiniętej technologii można leczyć już w brzuchu mamy.

Wówczas delikatnie rozcinane są wszystkie powłoki, za pomocą specjalistycznego sprzętu wykonuje się operacje, następnie wszystko się zszywa i dziecko dalej, bezpiecznie może się rozwijać w brzuchu mamy do dnia porodu. Takie operacje nie tylko ratują dziecku życie, ale dzięki temu, że na tym etapie wiele rzeczy lepiej się goi, niejednokrotnie można zmniejszyć niepełnosprawność dziecka, a nawet sprawić, że po urodzeniu w ogóle nie będzie widać, że zmagało się ono z poważną wadą i groziło mu życie z niepełnosprawnością. Warto zobaczyć jak wiele w tym zakresie uzyskaliśmy dzięki świetnie rozwiniętej technologii. To zdecydowanie coś więcej, niż możliwość swobodnego korzystania z pralki czy zmywarki.