Im wcześniej nauczymy się pewnych zachowań, które są zgodne z ekologią i które przyczyniają się do dbania o środowisko, tym łatwiej będzie się nam do nich stosować i tak naprawdę nawet nie będziemy musieli się zbytnio nad nimi zastanawiać. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy zasad związanych z ekologią, uczyli już małe dzieci. Jeśli będą one rozwijały się w otoczeniu tych prawidłowych, proekologicznych zachowań, to będzie istniała spora szansa, że dla nich będzie to coś normalnego, zwyczajnego i zaczną się one stosować do tych zasad, tak naprawdę nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego też, powinniśmy już w przedszkolach prowadzić zajęcia, które pozwolą lepiej zrozumieć, dlaczego działania wspierające ekologię, są takie ważne.

Nauka przez zabawę

Oczywiście w przypadku takich dzieci, najlepsze efekty może tutaj przynieść nauka przez zabawę. To oznacza, że powinniśmy zaopatrzyć się w kolorowe rekwizyty, które będą odpowiadały kolorom śmietników, w odpowiednie akcesoria symbolizujące poszczególne produkty i w ten sposób powinniśmy zacząć zabawę pokazującą jak ważne jest segregowanie śmieci. Dzieci będą mogły układać poszczególne produkty na odpowiednich kolorach, tak aby pokazać, do jakiego kosza powinno się wrzucać określone odpadki. To też oznacza, że w ten sposób będą się uczyły, zwracania większej uwagi na to, do jakiego kosza na śmieci powinny wrzucać papier, szkło czy plastik.

Chociaż będzie to zabawa, to jednak w ten sposób wiele ważnych rzeczy zapisze się na stałe w tych małych główkach, a to oznacza, że od samego początku, temat związany z ekologią, będzie dla nich niezwykle istotny. A kto wie, może na tyle przystępnie i ciekawie to wszystko przekażemy, że po powrocie do domu, dzieci namówią swoich rodziców do segregowania odpadów i w ten sposób przyczynią się do większej dbałości o środowisko? Zagadnienia z ekologii nie są trudne, a jeśli dobrze je przedstawimy, to może się okazać, że bez problemów zapamięta je nawet kilkuletnie dziecko.

Trzeba to powtarzać

Oczywiście nie wystarczy, że raz spotkamy się z takimi dziećmi, poopowiadamy im o ekologii i one będą już o wszystkim pamiętały i będą żyły w taki sposób, aby chronić naszą planetę. Takie spotkania powinny być organizowane systematycznie, przynajmniej raz w roku i co ważne, powinny być dopasowane do wieku dzieci. Wiadomo, że te ze starszych grup, będą w stanie zrozumieć więcej, niż te z młodszych, a więc do nich możemy przygotować już poważniejsze zabawy i dodatkowo jeszcze poruszyć poważniejsze kwestie. Najważniejsze jest po prostu to, aby przygotowywać w przedszkolach takie spotkania związane z ekologią i od małego uczyć dzieci, co jest ważne i dobre. Zobaczmy w jaki sposób możemy prowadzić w przedszkolu zajęcia związane z ekologią. Może się okazać, że to wcale nie będzie trudne i co więcej, że faktycznie będziemy mogli to zagadnienie zaprezentować w ciekawy sposób.