Często możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że w przypadku ekologii pojedynczy człowiek nic nie może zrobić. Powtarza się, że jakiekolwiek skuteczne działania w tym zakresie, mogą podejmować politycy, wielkie koncerny przemysłowe, a więc ludzie, którzy mają wpływy i pieniądze. Owszem oni mogą sporo, co więcej, to właśnie oni mogą odgórnie zabronić niektórych szkodliwych działań, albo nakazać działania, które mają chronić środowisko.

Ale jednocześnie powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że ekologia jest takim zagadnieniem, w które możemy się włączyć my wszyscy. Bo nawet jeśli nie widzimy sensu naszych działań i wydają nam się one niewielkie, to pamiętajmy, że to samo robią setki, jeśli nie miliony ludzi, a to już będzie miało ogromne znacznie dla środowiska i prawidłowego dbania o naszą planetę.

Co możemy zrobić?

Zastanawiamy się nad tym, jakie działania możemy podjąć, aby nasze życie było bardziej zgodne z ekologią, abyśmy naprawdę mogli powiedzieć, że przyczyniamy się do ochrony środowiska? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, żeby ograniczyć konsumpcję.

To oznacza, że jeśli nie potrzebujemy kolejnych butów, sukienki czy torebki, to nie powinniśmy ich kupować. Jeśli da się naprawić jakąś uszkodzoną rzecz, to powinniśmy tak postąpić, a nie wymieniać ją na nową, co wiązało się ze zużyciem ogromnej ilości wody i innych surowców naturalnych, takich jak węgiel czy drewno. Im mocniej ograniczymy konsumpcję, chęć kupowania kolejnych rzeczy, tylko po to, żeby je mieć, bo są nowsze, tym bardziej odczuje to nasza planeta i tym mocniej przyczynimy się do większej dbałości o nią.

Co jeszcze możemy zdziałać?

Możemy także zwrócić uwagę na to, ile zużywamy prądu czy wody, i zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy to zużycie zmniejszyć. Nie jest to trudne, wystarczy dokręcać kran, zakręcać wodę podczas mycia zębów, czy wyłączać światło, kiedy wychodzi się z jakiegoś pomieszczenia. Dodatkowo nasze działania będą nastawione na ekologię, jeśli zdecydujemy się na segregowanie śmieci.

Jest to tym ważniejsze, że jeśli będziemy działać w ten sposób, to nasze śmieci zostaną poddane recyklingowi, a więc powtórnie będzie można je wykorzystać, chociaż może w trochę innej formie, niż to było pierwotnie. Takie działania, które z jednej strony wykonuje pojedyncze gospodarstwo domowe, a które są wykonywane przez ogromną ilość takich domów, mogą wbrew pozorom przynieść bardzo wiele dobrego. Trzeba tylko być w tych działaniach konsekwentny i co więcej, powinniśmy dokładać starań, aby inni ludzie szli w nasze ślady.

Wówczas to oddziaływanie na ekologię będzie bardzo duże, a co się z tym wiąże, może się okazać, że wbrew pozorom, pojedynczy człowiek ma większy wpływ na ekologię niż sławni ludzie, którzy w tym zakresie, przy zagadnieniach związanych z ekologią, mają znacznie większe wpływy i znajomości.