Od czasu do czasu można natrafić na nietypowe wycieczki do francji, w czasie których zwiedzając miasto, można spotkać osoby w historycznych strojach.

Przy różnych okazjach władze wielu miast chcąc ściągnąć do siebie więcej turystów, organizują specjalne weekendy czy pikniki historyczne. W czasie ich trwania odbywają się nietypowe wycieczki śladami różnych wydarzeń historycznych, których specjalną atrakcję stanowią osoby przebrane za postacie historyczne. Przeważnie są to członkowie grup rekonstrukcyjnych przebrani za żołnierzy z różnych epok. Dzięki temu zwiedzając dane miejsca, łatwiej je można sobie wyobrazić, jak wyglądały np. w czasach II wojny światowej, powstania listopadowego czy w czasach średniowiecza.

Czasem na takiej wycieczce można także spotkać osoby ucharakteryzowane na konkretne osobistości znane z historii, np. królów, wybitnych wodzów, pisarzy, działaczy społecznych itd.

Taka nietypowa wycieczka to przede wszystkim duża atrakcja dla najmłodszych turystów, ale także dorośli zapamiętają z niej znacznie więcej wiadomości niż z tradycyjnego zwiedzania.